Zuzka (Zuz) se k lakrosu dostala v USA, kde byla na střední škole. Ke sportu ji přivedla kamarádka a rok dřely a jezdily na zápasy. „Úplně jsem se do lakrosu zamilovala. Pak návrat do Čech, kde se hrálo jen v Praze, což kvůli dojíždění z Ústí, odkud jsem, moc nepřicházelo v úvahu. Potřebovala jsem odmaturovat, takže jsem to na nějakou dobu vzdala,“ říká Zuzka.

Pak ale šla na vysokou do Brna a tady lakros chyběl také. „O prázdninách jsem si řekla, že bych to zkusila a založila klub v Brně. Tak jsem kontaktovala holky v Praze (Báru Bažantovou a Verču Brychcínovou), které byly obě hrozně ochotné mi se vším pomoct. Párkrát jsem byla na tréninku, ale dojíždění Praha–Brno je dost náročná záležitost.“

Přišel školní rok a Zuzka potkala v menze kluka s interkroskou. „Tak jsem se hned seznámila a zjistila, že se na VUT hraje interkros a trošku jsem se tam “vecpala”. No a potom se ozval Michal, že se přistěhoval do Brna a že mu na mě dala kontakt Míša Bátorová, která trénuje interkros na VUT, že by rád taky rozjel tým a všechno začínalo dávat smysl. Hlavně se začalo nabalovat více a více lidí.“

Michal s lakrosem začínal poměrně nedávno. Koncem roku 2010, kdy se kvůli přijetí na univerzitu v zahraničí odstěhoval do Skotska, si šel lakros vyzkoušet na jeden z tréninků univerzitního týmu. A už u něj zůstal. „Lakros mě obrovsky chytnul, zejména jeho rychlost, kontaktní pojetí a prostor pro kreativitu. Největším impulsem proč se dále zlepšovat pro mě ale byla vidina MS juniorů ve Finsku. Nakonec jsem od Českého lakrosu dostal šanci se na MS podívat. Byl to obrovský zážitek a já jsem si zároveň uvědomil, kolik je v ČR talentovaných hráčů a klubů s bohatou historií.“

Michal se s univerzitním lakrosem rozloučil gólem a 2 asistencemi proti největšímu rivalovi tamní ligy z Edinburghu. „Rozhodl jsem se, že se vrátím do ČR. Už tehdy mi ale bylo jasné, že mi lakros bude hodně chybět!“ Ale ne dlouho. „Jakmile jsem se přistěhoval do Brna, okamžitě jsem hledal možnosti a způsoby, jak si zahrát lakros i tady.“ Michal sháněl kontakty na lidi, kteří by mohli lakrosu v Brně pomoci a díky nápadu Romana Čecha z Highlanders Zábřeh se nakontaktoval na Míšu Bátorovou a interkros na VUT. No a dál už to znáte.

Věříme, že to dotáhneme do konce. Máme oba velké nadšení a tím, že pokusů bylo hodně a nikdo nám moc nevěří, tak máme šanci uspět a ukázat, že to myslíme vážně! Shodli jsme se i na jménu, dokončujeme logo a web a zakládáme spolek. Práce je mraky. Hlavně té, která není vidět. Ale jde nám jen o jedno. Rozvoj lakrosu v Brně, oživení lakrosu na Moravě a růst sportu v celé České Republice.

Tímto bychom rádi poděkovali české a moravské lakrosové komunitě, která nám dává spoustu užitečných rad a tipů. Dále bychom rádi poděkovali lidem z České lakrosové unie, kteří si i přes časovou náročnost svých funkcí najdou čas na nás a naše otázky. Velké díky patří také lidem z jednotlivých klubů, kteří s námi vymýšlejí možnosti, jak si pořídit vlastní lakrosové vybavení.

Chtěli bychom tedy poprosit kohokoliv, kdo doma najde starou lakrosku, rukavice, chrániče, helmu atd., které nepoužívá nebo má navíc, zda-li by nám takové vybavení do našich začátků nezapůjčil nebo neodprodal. Snažíme se postupně vybavení doplňovat, ale čas, který bychom raději strávili tréninkem, na nás nepočká.

NAPIŠ NÁM.

SLEDUJ NÁS.

POJĎ DO TOHO S NÁMI!